Ознаки астми у дорослих і дітей Астма

Ознаки астми у дорослих і дітей


Бронхіальна астма - це хронічне рецидивуюче захворювання, для якого характерні періоди загострення і ремісії. Пацієнти з астмою змушені серйозно обмежувати себе у багатьох сферах життя, а повністю вилікувати захворювання досі ще нікому не вдалося. У деяких регіонах поширеність цієї серйозної хвороби досягає дуже великих показників, що перевищують 10%, що говорить про актуальність проблеми.

Зміст
Причини розвитку бронхіальної астми у пацієнтів
Симптоми гострого нападу бронхіальної астми
З чого все починається
Прояви захворювання у дітей

Ознаки астми на початкових етапах у більшості випадків не змушують хвилюватися ні пацієнтів, ні їхніх близьких, що сильно відтягує момент першого звернення за кваліфікованою медичною допомогою. За рахунок нешвидкого загострення захворювання іноді встигає перейти на більш пізні щаблі, що згодом ускладнює процес лікування і змушує лікарів використовувати більшу кількість лікарських препаратів.

Важливо своєчасно запідозрити, що з людиною щось не так. Тому бажано знати про те, як себе проявляє астма.
Причини розвитку бронхіальної астми у пацієнтів
Ускладнена спадковість - набагато більш часто астма виявляється у людей, найближчі родичі яких також зіткнулися з цією проблемою. Вважається, що якщо один з батьків хворіє на астму, то у дитини ризик її розвитку зростає до 20-30%. Якщо хворіють і мама, і тато (що рідко, але зустрічається), то малюк має дуже великий ризик зіткнутися з цією хворобою (до 70-80%).
Погані екологічні умови в місці проживання людини. Вихлопні гази, викиди промислових підприємств - все це негативно позначається на організмі. На доказ цього можна навести той факт, що у жителів сільської місцевості захворювання зустрічається на порядок рідше, ніж у міських.
Професійні шкідливості - робота на підприємствах хімічної промисловості, в будівельній галузі обумовлює постійний контакт з несприятливими факторами, які підвищують вірогідність розвитку астми.
Недотримання жінкою дієти під час вагітності, куріння і зловживання алкоголем може призвести до розвитку у малюка бронхіальної астми в майбутньому.
Куріння, в тому числі і пасивне вдихання диму, призводить до збільшення ймовірності розвитку астми, особливо у маленьких дітей. Батьки, що палять у присутності малюків, повинні задуматися над своєю поведінкою і потурбуватися особистим здоров'ям і здоров'ям свого малюка.
Симптоми гострого нападу бронхіальної астми

Багато людей, почувши слово «астма», уявляють собі картину, яку неодноразово бачили в фільмах. Це є не що інше, як гострий напад бронхіальної астми. Пацієнт під час нападу характеризується кількома специфічними рисами.
Пацієнт відчуває задуху, оскільки м'язи в його бронхах скорочуються і значно звужується просвіт дихальних шляхів. Людина робить короткий і неглибокий вдих, за яким слідує важкий і тривалий видих (задишка носить експіраторний характер).
За рахунок того, що дихати дуже складно, людина змушена залучати до дихання додаткові м'язи. Це він робить несвідомо і приймає характерну позу, по якій досвідчений лікар здалеку розпізнає почався приступ: руками людина сильно впирається в тверду поверхню (найчастіше це підвіконня або стіл), а ноги його при цьому широко розставлені.
Гучні хрипи, які чути на значній відстані від людини. Вони виникають під час видиху і носять свистячий характер.
Оскільки людина сильно напружує всі дихальні м'язи, а повітря не встигає проникати в легені через звужені бронхи, то можна виявити западіння міжреберних проміжків.
За рахунок нестачі кисню шкірні покриви стають ціанотичний (мають синюшний відтінок).
З чого все починається

Перші ознаки астми у дорослих разюче відрізняються від описаної вище картини і рідко спочатку змушують подумати про таке серйозне захворювання.
У більшості випадків перші симптоми у людини з'являються в нічний час, що обумовлено особливостями біохімічних процесів в організмі в цей час доби. Людина не відчуває задухи - він може просто кашляти деякий час. Днем всі прояви пропадають, і залишаються лише звичайна втома і розбитість - наслідок поганого сну вночі.
Часто людина починає кашляти і відчувати себе трохи гірше тільки за певних умов - на роботі, наприклад. Це говорить про те, що людина в силу своєї професійної діяльності контактує з алергеном, який провокує розвиток захворювання. Удома ж людина не кашляє, у нього пропадають хрипи, і він відчуває себе чудово.
Поява кашлю з відходженням невеликої кількості в'язкого і прозорою мокроти, яка характерна тільки для астми.
Поява кашлю або задишки при фізичному навантаженні також може бути симптомом астми. Іноді люди помічають, що одну й ту ж роботу вони виконують з дедалі більшим стомленням і все частіше роблять перерви на відпочинок.
Порушення дихання і поява кашлю при вдиханні холодного повітря, потраплянні в приміщення, де є різко виражений запах (побутової хімії, парфумерії, підготовлюваної їжі).
Порушення дихання під час емоційного перенапруження або стресу також може говорити про початок астмі.

У більшості випадків всі ці незначні перші прояви пропадають після припинення фізичної діяльності, вдихання теплого повітря. Це не повинно розслабляти людини і відтягувати візит до лікаря, адже лікування астми на перших щаблях куди більш просте і успішне, ніж у випадку із запущеною патологією. Не виключено, що після лікування людина взагалі себе практично ні в чому не обмежуватиме завдяки тому, що препарати дозволять надійно контролювати ситуацію.

Прояви захворювання у дітей

Ознаки астми у дитини дещо відрізняються від таких у дорослої людини в силу того, що малюки ведуть інший спосіб життя. Багато в чому рання діагностика захворювання у дітей здійснюється завдяки уважності та відповідальності батьків. Це вони приймають рішення про звернення до медиків і помічають щось недобре в поведінці своєї дитини.

Є відразу декілька факторів, що ускладнюють діагностику астми у дитини:
маленькі діти дуже часто хворіють респіраторними захворюваннями, що кілька притупляє увагу батьків та лікарів - кашель і хрипи супроводжують практично будь-яку хворобу;
дуже важко опитувати дитину, оскільки він може боятися лікаря або просто соромитися відповідати на його питання;
багато дітей бояться потрапити в лікарню і не визнаються батькам, що з ними щось не так.

Перші ознаки астми у дітей - це свистячі хрипи, періодичні епізоди задишки, кашель, відчуття закладеності у грудній клітці. Здавалося б, що вони повністю повторюють такі у дорослих людей, але не все так просто, як може здатися спочатку.
Свистячі хрипи

Вони дуже часто зустрічаються у маленьких дітей і лише в невеликому відсотку випадків вказують на наявність бронхіальної астми.
Часто можна вислухати свистячі хрипи у недоношених дітей і малюків, чиї батьки зловживають курінням, що ще раз вказує на неприпустимість такої поведінки.
Ці хрипи в більшості випадків самостійно проходять до трирічного віку малюка.
Іноді свистячі хрипи провокуються респіраторними захворюваннями і теж пропадають після того, як дитина йде на поправку.

Коли треба насторожитися з приводу бронхіальної астми:
хрипи не проходять з віком і не пов'язані з яким-небудь захворюванням;
в анамнезі є прояви атопії (найчастіше атопічний дерматит);
хрипи виникають під час сну, сміху або плачу дитини.
Кашель

Кашель, який є симптомом бронхіальної астми, у маленьких дітей також має ряд особливостей:
спостерігається постійно або виникає без видимої причини;
одночасно з ним часто виявляються хрипи і задишка;
нерідко кашель турбує дитину в нічний час доби;
інтенсивність кашлю залежить від сміху, плачу або фізичного навантаження.

У переважній же більшості випадків кашель у маленьких дітей є наслідком інших захворювань дихальних шляхів.
Закладеність в грудній клітці

Відчуття закладеності в грудній клітці у дітей виявити складніше з тієї причини, що вони дуже часто не можуть самостійно описати, що з ними відбувається, а зовні це ніяк не проявляється. Батьки можуть не звернути уваги на невиразні скарги абсолютно здорового на вигляд дитини.
Задишка

Також дещо складніше виявити у дитини задишку. Доросла людина в нормі дихає не більше 19 разів на хвилину, а рухи грудної клітки при цьому досить виражені, що дозволяє відразу звернути увагу на почастішання дихання або зниження його активності. Дитина ж в нормі дихає часто, і досить важко помітити, коли дихання його стає дещо поверховим.

Як видно з усього, що сказано вище, перші симптоми та ознаки бронхіальної астми у дитини мають багато специфічних рис. Батьки повинні пильно спостерігати за своїм малюком і при першій же підозрі звертатися за допомогою фахівців. Діти є дуже вдячними пацієнтами і краще реагують на проведене лікування. Це дозволяє з великою ефективністю контролювати їх стан.

Якщо вдома є людина з бронхіальною астмою, незалежно від його віку необхідно дотримуватися ряду простих вимог:
регулярно проводити вологе прибирання в житловому приміщенні;
залишити в кімнаті мінімум речей, які можуть збирати у великих кількостях пил (килими, м'які іграшки і т. д.);
відмовитися від змісту домашнього вихованця;
не користуватися косметикою та побутовою хімією з різко вираженим запахом
Джерело
Ознаки астми у дорослих і дітей Астма Ознаки астми у дорослих і дітей Астма Reviewed by Надя Гладій on 4:31:00 Rating: 5