Як виростити з насіння розсаду цибулі в домашніх умовах або теплиціБагато хто вважає, що вирощування розсади цибулі з насіння дуже складний і копіткий процес. Але насправді потрібно тільки дотримуватися основних правил, і у вас все вийде.

Вирощування цибулі розсадним методом вважається одним з найкращих, оскільки він дозволяє виростити відмінний урожай. Отримати розсаду цибулі можна навіть в домашніх умовах. Вам знадобляться тільки такі компоненти:

– вибране насіння цибулі;
– заздалегідь підготовлений грунт;
– ємність. Найкраще брати квіткові горщики або ящики;
–поліетиленова плівка.

Для того щоб виростити гарний урожай, потрібно слідувати кільком рекомендаціям, які підійдуть для вирощування будь-якого виду розсади цибулі.

Загальні правила вирощування цибулі через розсаду:

– для наших цілей найбільш підійдуть напівгострі і солодкі сорти цибулі;

– посів насіння для отримання розсади зазвичай здійснюють наприкінці лютого. Хоча можна зустріти інформацію, що даний процес проводять і на початку весни;

– перед посівом, насіння потрібно замочувати на 8-10 годин в теплій воді (її температура повинна бути в межах 30-35 °С);

– потім насіння необхідно обов’язково просушити;

– пам’ятайте, що норма посадки становить 20 г на 1 м2. Висаджене насіння, для створення більш сприятливого клімату проростання, можна зверху накрити поліетиленовою плівкою. Цю плівку потрібно періодично знімати, щоб забезпечити насінню доступ свіжого повітря;

– після того, як насіння було посаджене, його слід поливати і прополювати;

– коли розсада буде готова (приблизно через два місяці після посадки), її висаджують у грунт;

– перед посівом у грунт кореневу систему та верхівку стебла молодої розсади трохи підрізають.

Слід пам’ятати, що для кожного сорту рослини існують свої агротехнічні характеристики, які потрібно обов’язково враховувати при вирощуванні цибулі через розсаду. Зазвичай ці вимоги можна знайти на зворотному боці пачки купленого насіння. Крім цього, можна проконсультуватися у більш досвідченого садівника з даного питання.

Плюси вирощування розсади цибулі

Вирощування розсади цибулі має багато переваг, порівняно з іншими способами. Головною і незаперечною перевагою даного способу є те, що виростити цибулю через розсаду можливо навіть в регіонах з не дуже відповідним кліматом (наприклад, в північних регіонах країни) і отримати навіть з однорічної рослини добротні цибулини.

Також досить значним плюсом цього методу вважається його економічність. Навіть на маленьких площах, застосовуючи спосіб вирощування розсади цибулі, можна зібрати досить великий врожай. При використанні рассадного методу витрачається в 3-4 рази менше насіння, ніж при прямому вирощуванні, а ось врожайність завжди краще.

Застосування даної методики дозволяє запобігти стрілкуванню рослин, що сприяє більш якісному визріванню самих цибулин. Після того як був прибраний урожай, такі цибулини протягом 9 місяців не проростають і не загнивають, що робить їх дуже вигідними для зберігання.

Всі етапи цього процесу можна з легкістю провести в домашніх умовах, і у вас завжди буде свіжа цибуля до святкового столу.

Вирощування розсади в ємностях

Висів насіння,проводять або в ящики, або в горщики.

– насіння цибулі садять на відстані від 4 до 6 см між рядами;

– в середньому витрата насіння залежить від виду і складає від 15 до 20 г на м2;

– потім ящики слід помістити в приміщення, де температура повітря буде коливатися в межах + 18-25 °С;

– коли з’являться перші сходи, то температурний показник необхідно буде знизити до + 14-16 °С.

– протягом періоду схожості сіянці потрібно підгодовувати добривами (дуже добре для цієї мети підходить розбавлений до 1:10 настій курячого посліду).

Вирощування розсади цибулі

Період схожості триває в середньому близько 50-60 днів. За цей часовий проміжок розсада повинна сформувати три або чотири справжніх листочка.

Вирощування розсади в теплиці

Виростити цибулю розсадою можна не тільки в тарі, а й в теплицях.

– спочатку необхідно приготувати парову грядку. Для цього, в якості основи, кладуть біопаливо, а зверху засипають шаром землі в 10 см. Така товщина шару дозволить зберегти тепло в грядці. Поверх цього грунту на грядку насипають спеціально заготовлений парниковий грунт.

Парниковий грунт можна приготувати таким чином: одна частина — перепріла тирса, 4 частини — парниковий перегній, одна частина — торф’яна крихта і 4 частини — дернової землі. Потім на відро приготовленої суміші вносять одну чайну ложку суперфосфату, аміачної селітри і сульфату калію, а також півсклянки деревної золи. Не можна вносити в таку грядку землю, в якій раніше росли цибульні культури;

– грядка повинна бути добре освітлена, тому її найкраще розташовувати поблизу вікон;

– перед посівом насіння їх слід підготувати: замочити, просушити, відкалібрувати і обробити мікроелементами. Обов’язково необхідно попередньо їх знезаразити;

– при висівки в грунт між насінням, як і при посадці в ящики, відстань повинна бути близько 5 см, а між самим насінням — 1 см. Глибина посадки — 1-1,5 см;

– після посадки насіння їх зверху посипають перегноєм;

– після цього рядки обережно поливають з маленькою лійки з ситом теплою водою;

– потім поверхню грунту слід прикатать і замульчувати за допомогою торф’яної крихти. Її шар повинен бути товщиною в 1 см.

Для ефективного проростання насіння цибулі необхідно підтримувати в теплиці температуру повітря в діапазоні + 18-20 °С. Така температура повинна триматися на протязі кількох тижнів. При таких умовах перші паростки з’являться вже через два тижні.

Як тільки ви побачите перші паростки, температуру повітря в парнику потрібно опустити до + 10-11 °С на 4-5 днів, а потім температуру можна буде підвищити до + 15-16 °С в денний час, а вночі — до + 10- 12° С. При сильних нічних морозах теплицю зверху можна накривати утеплювачем. Це допоможе запобігти витягування проростків. Також в цей період допускається провітрювання теплиці.

Коли розсада буде здоровою і сильною, а також за умови теплої погоди, допускається періодичне зняття плівки з теплиці, щоб підготувати і загартувати цибулю для зростання у відкритому грунті.

Зазвичай цибуля розсадою вирощується без проведення пікіровки. За умови необхідності її проріджування — відстань між сусідніми рослинами повинна бути не менше 1,5 см і не більше 2 см.

За два тижні до висадки розсади в землю її поміщають в умови укороченого світлового дня (менше 10-12 годин). Це дозволить прискорити процес дозрівання цибулин. В цей же період, кожні 2 або 3 дні сіянці поливають і вносять підгодівлю нітрофоскою (на відро води вносять 1,5 ст. ложки речовини). Перед висадкою цибулі ввечері її потрібно дуже добре полити.

Посадка цибулі в грунт

Після того, як вирощена розсада цибулі в ящику або в теплиці досягла віку 55 або 60 днів її пересаджують у відкритий грунт. Більш рання або пізня висадка може дуже негативно позначитися на пристосувальних здібностях рослин. Якщо розсада росла в парнику, то її слід висаджувати з невеликим земляним комом.

Етапи висадки розсади в грунт:

– необхідно впорядкувати розсаду. Недорозвинені і пошкоджені саджанці не висаджуються;

– коріння і листя обрізають приблизно на 1/3;

– потім їх умочують в бовтанку, яку готують з коров’яку і глини.

– Безпосередню висадку проводять тільки в теплу і суху погоду. Зазвичай вищеописані маніпуляції здійснюють в середині квітня. Грядку готують у вигляді нарізаної борозни. Перед посадкою саджанців все грядки добре поливають.

Розсаду поглиблюють в землю на 2 см (на 1 см більше, ніж до цього ви садили насіння в ящик або горщик). Відстань між рядами повинна бути близько 50-55 см. Густота рослин становить в середньому 550 шт. на 10 м2. Потім висаджені рослини потрібно рясно полити (на 40 штук саджанців 8-10 л. води). Після чого землю ущільнюють, щоб прибрати внутрішні порожнечі, а потім мульчують. Рихлити можна тільки через три дні після висадки.

Застосування розсадного способу для вирощування цибулі дозволить вам отримати хороший урожай.
Як виростити з насіння розсаду цибулі в домашніх умовах або теплиці Як виростити з насіння розсаду цибулі в домашніх умовах або теплиці Reviewed by Надя Гладій on 2:36:00 Rating: 5