Артеріальна гіпертонія - невидимий вбивця

Не забувайте перевіряти тиск


Чи знаєте ви, що така банальна "болячка", як артеріальна гіпертонія (АГ), забирає більше життів, ніж рак, СНІД і туберкульоз?

Не забувайте перевіряти тиск

Тиск під контролем
Чи знаєте ви, що така банальна "болячка", як артеріальна гіпертонія (АГ), забирає більше життів, ніж рак, СНІД і туберкульоз?
Тим не менш, це факт: серцево-судинні захворювання становлять велику небезпеку для здоров'я, і вмирають від них набагато частіше.

Хоча, якщо запитати у звичайної людини, чи боїться він захворіти АГ, він тільки розсміється у відповідь. Ні, звичайно! Деякі взагалі її за хворобу не вважають. Та й ліків для зниження тиску зараз повно.

А між тим, ця недуга з таким же успіхом може відправити на госпітальне ліжко (або того гірше!)

Невидимий вбивця

Так лікарі називають гіпертонію. Її підступність у тому, що вона часто протікає непомітно для пацієнта. Зазвичай "початківець" гіпертонік списує перші симптоми захворювання на втому. Дійсно, навіть після короткочасного відпочинку стан поліпшується, але ... ненадовго.

З плином часу АГ прогресує, і світлі проміжки стають все коротшими. На горизонті вже з'явилася небезпека інсульту, а хворий все відкладає похід до лікаря.

Найприкріше, що діагностика АГ досить проста. Досить мати вдома звичайний тонометр і регулярно контролювати свій тиск.

Близько 40 млн. американців страждають підвищеним артеріальним тиском (гіпертензією). Серед хронічних захворювань артеріальна гіпертонія стоїть на 3-му місці.
Групи ризику

Чоловіки більшою мірою - в 35-50 років, жінки - після менопаузи.
Любителі щоденного вживання спиртних напоїв, особливо міцних.
Люди, які відчувають хронічний стрес (наприклад, жителі мегаполісів), гостре або тривале емоційне перенапруження.
Курці.
Любителі пересолювати їжу.
Люди, які ведуть малорухливий спосіб життя, особливо, з надлишковою масою тіла та ожирінням.
Родичі хворих АГ: якщо була у мами, тата чи бабусі, з великою ймовірністю розвинеться і у вас.

Дуже важливий момент - з'ясувати: якщо тиск підвищується у молодої людини, що це: самостійне захворювання АГ або симптом іншої хвороби (так звана вторинна або симптоматична АГ при патології нирок, ендокринної системи). Після 40 років у більшості випадків діагностується первинна (есенціальна) гіпертензія - самостійне захворювання.

Приводи для звернення до лікаря

Задумайтеся, чи не помічали ви останнім часом у себе такі симптоми, як:

раптова безпричинна тривога, емоційна напруга, дратівливість;
головний біль і запаморочення;
"Пульсація" в голові;
почервоніння обличчя, пітливість, озноб, набряки повік (особливо вранці);
раптове почастішання серцевого ритму;
зниження працездатності та погіршення пам'яті.

Якщо так, негайно зверніться до лікаря - не виключено прихований перебіг гіпертонічної хвороби. Не соромтеся піти до лікаря і в тому випадку, коли у вас, крім показань тонометра, ніяких інших скарг немає. Гіпертонія найуспішніше лікується саме на ранній стадії.

Серце під прицілом

Є таке поняття - органи-мішені АГ. Це серце, нирки, мозок і кровоносні судини. Саме вони приймають на себе перший удар захворювання.

Чим вище артеріальний тиск, тим з більшим навантаженням працює серце. З часом воно збільшується (гіпертрофується), проте це не може відбуватися нескінченно. Полум'яний мотор зношується, що загрожує серцевою недостатністю.

Можливості у серця не безмежні. Ви ж не станете тиснути на педаль своєї улюбленої машини, чекаючи, поки з-під капота повалив дим?

Так чому не подбати про власне здоров'я? Пошкоджуються і самі судини - їм доводиться протистояти все більш сильному натиску крові.

З часом вони стають все менш еластичними, ламкими, спазмуються (звужуються).

Де тонко, там і рветься: зростає ймовірність геморагічного інфаркту (крововиливи), наприклад, в головному мозку. Стійкий спазм судин сприяє підтримці постійно підвищеного АТ - порочне коло "високий тиск - звужені судини" замикається.

Ніжна тканина нирок страждає при гіпертонії не менше, ніж мозок. Крім того, при погіршенні кровопостачання вони починають виділяти речовини, що сприяють подальшому розвитку хвороби.

Отже, у випадку з АГ ми маємо в перспективі ускладнення на:

серце - інфаркт міокарда, серцева недостатність;
головний мозок - погіршення мозкового кровообігу, енцефалопатія, інсульт;
нирки - ниркова недостатність.

Дослідження показують, що з кожними зайвими 4,5 кг верхній АТ підвищується на 4,4 мм рт. ст. у чоловіків і на 4,2 мм рт. ст. у жінок.

Поєднання АГ і ожиріння практично неминуче!

Легше попередити, ніж лікувати

Профілактика АГ може бути первинною і вторинною. Тим, у кого тиск поки ще в нормі, потрібна первинна профілактика. Вона допоможе і надалі зберегти нормальний рівень артеріального тиску, поліпшити самопочуття. Завдання вторинної профілактики - захистити від наслідків хвороби тих, для кого діагноз "артеріальна гіпертонія" вже пролунав.

Фізичне навантаження

Будь-які фізичні вправи дуже корисні для профілактики АГ. Ходьба, плавання, біг, тренажери та інше - вибирайте на свій смак, пам'ятайте лише про те, що заняття спортом повинні бути регулярними: краще кожен день по 15-30 хвилин, ніж 2 рази на тиждень по кілька годин.

Навантаження підвищуйте поступово.

Особливо це стосується гіпертоніків - під час інтенсивних тренувань систолічний тиск може різко піднятися. Вправи в поєднанні з дієтою сприяють зниженню надмірної ваги і добре тренують серцево-судинну систему.

Дієта, що обмежує споживання солі та тваринних жирів

Норма - чайна ложка солі в день. Не забувайте про її зміст в готових до вживання продуктах. І виключіть або істотно обмежте фаст-фуд, копченості, консерви, майонез, соління. Недосолюйте готову їжу. Замініть смажене приготованим на пару, грилі і в духовці, вершкове масло - рослинним, вибирайте нежирні сорти риби і м'яса, знежирені молочні продукти.

Керувати емоціями

Стрес - одна з основних причин розвитку АГ. Якщо вам не вдається виключити з життя стресогенні фактори, постарайтеся змінити своє ставлення до подій. Не робіть з мухи слона, чітко визначте, з якого приводу варто проявляти занепокоєння, а з якого приводу - ні. Якщо вистачить сили волі, освойте методи психологічного розвантаження - медитацію, аутотренінг.

За рецептом

В даний час в арсеналі терапевта багато препаратів для лікування АГ, що мають різні механізми дії, що враховують природу цього захворювання. Як правило, у випадках тяжкої АГ виникає необхідність комбінувати кількох ліків. Однак починають зазвичай з малих або помірних доз одного препарату, щоб уникнути різких коливань АТ та можливих побічних реакцій.

Так, у багатьох препаратів є не тільки широкі можливості нормалізації АТ, але і безліч інших позитивних якостей: вони не чинять негативного впливу на роботу печінки, захищають органи-мішені від несприятливих наслідків, пов'язаних з гіпертонією, мають пролонговану дію - досить прийняти одну таблетку рекомендованої лікарем дози, і лікувального ефекту вистачить на цілу добу.

Також поцікавтеся у лікуючого лікаря різними методами оздоровлення.

Це можуть бути рефлексотерапія, акупунктура, масаж, лікувальна фізкультура. Можливо, крім прийому лікарських препаратів, варто використовувати настої трав, вітаміни, цітаміни.
Артеріальна гіпертонія - невидимий вбивця Артеріальна гіпертонія - невидимий вбивця Reviewed by Надя Гладій on 21:48:00 Rating: 5