Норма білка в сечі при вагітності і не тількиАналіз сечі може допомогти виявити різні відхилення в роботі нирок і інших важливих органів. А про що свідчить присутність в ній білка? І є воно нормальним?

Звідки у сечі з'являється білок?


Білок присутній практично у всіх тканинах організму, так як він є певним будівельним матеріалом і використовується для утворення нових клітин. Є він і в нирках, які відповідають за виділення сечі. Нирковий клубочок відповідає за фільтрацію і перешкоджає попаданню в сечу щодо великих високомолекулярних білків, що містяться в крові (саме в результаті її переробки та очищення і утворюється сеча, яка потім виводиться з організму).
Але низькомолекулярні білки більш дрібні і тому можуть проникати через клубочковий фільтр. І хоча в нормі вони практично відразу повертаються в кровоток незначна їх кількість все ж може виділятися з сечею.

Нормальні значення


Як ви вже встигли зрозуміти, білок може бути присутнім в сечі в незначних кількостях. Але яка його норма? Вона складає не більше 003 грамів на літр у дорослої людини. Але це значення визначається при разовому взяття аналізу, є усередненим і не залежним ні від яких чинників. Що стосується добового виділення білка з сечею, то воно може досягати 015 г, тобто 150 міліграмів.
Для більш точної оцінки слід враховувати вік і стать. Наприклад, у дітей вміст не повинен перевищувати 0025 грамів на літр при разовому паркані. Але все ж припустимі деякі відхилення у хлопчиків старше шести, але молодше чотирнадцяти років, і пов'язані вони з певними фізіологічними особливостями роботи нирок етапі статевого дозрівання. Норма в даному випадку підвищується до 06-09 г на добу.
Підвищена концентрація може спостерігатися і у чоловіків, що пов'язано з їх більш високою фізичною активністю і значними навантаженнями. Нормальне значення не повинно перевищувати 300 мг на добу.
Вміст білка в сечі у дівчат і жінок в нормі повинно становити не більше 100 міліграмів на один літр сечі. Але при вагітності воно може підвищуватися до 300 мг, що пов'язано зі здавленням нирок зростаючою маткою, а також із збільшенням об'ємів рідини в організмі і підвищеної навантаженням, які лягають на нирки.

Підвищення вмісту білка


Підвищення рівня білка в сечі називається протеїнурією і має кілька ступенів вираженості:


Легка форма діагностується при збільшення кількості до 03-1 грама на добу.Помірна протеїнурія характеризується підвищенням вмісту до 1-3 г на добу.Якщо рівень зростає до 3 грамів на добу і більше, то мова йде про вираженою або тяжкою формою протеїнурії.
Причини підвищення


Далеко не завжди підвищення вмісту білка вважається патологією. Якщо вірити статистиці, то даний стан періодично спостерігається у 15-20% населення, але лише у 2-3% з них воно пов'язане з серйозними захворюваннями. В інших випадках збільшення кількості виявляється тимчасовим і розглядається як доброякісний або функціональне, тобто залежне від певних ситуацій чи станів людини.
Короткочасне збільшення вмісту білка може спостерігатися при стресах, зневодненні, після підвищених фізичних навантажень або тривалого перебування у вертикальному положенні (в даному випадку відзначається порушення кровотоку), при гарячкових станах, переохолодженні, тривалого перебування під прямими сонячними променями, після механічного впливу на нирки (наприклад, їх активної пальпації), а також після вживання у великих кількостях білкової їжі.
Причини патологічного підвищення рівня білка в сечі можуть бути найрізноманітнішими:


цукровий діабет;певні хвороби нирок, наприклад, ліпоїдний нефроз, гломерулонефрит, злоякісні новоутворення;захворювання сполучної тканини, такі як системний червоний вовчак;травми нирок;важкі отруєння;множинна мієлома;артеріальна гіпертензія;серцева недостатність (особливо хронічна);інфекційні хвороби: уретрит, циститгестоз або прееклампсія у вагітних теж в деяких випадках може супроводжуватися підвищенням рівня білка;прийом деяких медикаментозних препаратів.
Симптоми


Разове підвищення вмісту білка в сечі практично ніяк не проявляється і може бути виявлено тільки після взяття аналізу. Але якщо збільшення рівня значне, постійне і пов'язане з певними патологіями, то можуть виникати такі симптоми як:


запаморочення, підвищена стомлюваність, сонливість, слабкість;підвищення рівня артеріального тиску;набряки;астенія;нудота;предобморочного стану, аж до втрати свідомості;зміна відтінку або ж консистенції сечі (так, вона може стати каламутною, пінистої або містити домішки крові у разі серйозних захворювань);лихоманка, підвищення температури тіла.
Особливості дослідження


Щоб отримати точні результати і оцінити кількість білка в сечі, слід правильно здавати аналіз. Основні правила:


Протягом доби до аналізу не можна вживати спиртні напої;За добу до дослідження відмовтеся від їжі, що містить підвищену кількість білка, або хоча б обмежте її вживання.Перед аналізом слід підмитися.Якщо ви здаєте разовий аналіз, то спочатку спустіть деяку кількість сечі, потім наповніть ємність, а далі завершіть сечовипускання в унітаз (це називається середньою порцією ранкової сечі). Для складання добового аналізу використовується велика стерильна ємність, а ранкова сеча повністю спускається, збір ведеться протягом всього дня. Таке дослідження зазвичай проводиться в стаціонарних умовах.

Важливо: якщо виявлено підвищення рівня білка після разового аналізу, слід скласти його повторно або ж вибрати добовий.Лікування


Основний напрямок лікування – це усунення причин підвищення рівня білка в сечі. Якщо воно незначне і пов'язане з впливом якихось факторів, то слід їх усунути, наприклад, налагодити харчування, знизити фізичні навантаження, дотримувати режим неспання і сну і так далі. У разі патології лікування проводиться строго під контролем лікаря.
Вчасно здавайте всі аналізи і звертайтеся до лікаря при відхиленнях!
Норма білка в сечі при вагітності і не тільки Норма білка в сечі при вагітності і не тільки Reviewed by Марія Тороус on 11:18:00 Rating: 5