Секрети правильної температури


Нiмецький виробник термостатiв проаналiзував, яку температуру пiдтримують у своїх оселях жителi держав ЄС. З'ясувалося, що британцi зазвичай сплять при 15,2 градуса.
У домiвках жителiв Iрландiї, Нiдерландiв, Бельгiї, Францiї, Нiмеччини та Iталiї 15,8 -- 17,1 градуса. Українцi волiють пiдтримувати в помешканнях мiнiмум 21 градус -- парадокс!
Цiкаво, що чим вищий ВВП на душу населення, тим нижча температура в оселях. Чому європейцi економлять енергоресурси, а ми -- нi?! Адже взимку в багатьох наших помешканнях -- справжня Африка: температура може перевищувати 25 -- 26 градусiв, пише газета Експрес.
-- У Європi населення звикло економити. Але там люди спроможнi це робити, бо мають або лiчильники й регулятори тепла, або iндивiдуальне опалення i можуть самостiйно коригувати температуру в примiщеннi, -- розповiдає експерт з енергетики Марiя Яковлєва.
-- Нiмцi, англiйцi вимикають опалення на той час, коли виходять iз дому. Мої знайомi у Великобританiї не обiгрiвають будинок, коли на роботi, але добре його опалюють, коли приходять додому. Ввечерi, лягаючи спати, знову вимикають котел, сплять добре вдягненi й пiд дуже теплою ковдрою, бо до ранку в їхнiх кiмнатах температура може впасти й до 10 градусiв! В Iталiї й на пiвднi Францiї бiльшiсть жителiв любить тепло, тому температура в їхнiх оселях вища за +21. Але завдяки теплiшому клiмату їм не потрiбно витрачати стiльки енергоносiїв, як нам, щоб нагрiти хату та пiдтримувати температуру.
-- Певний час я жила в Європi, зокрема в Англiї, -- додає Анна Шумейко, менеджер РПР.
-- Знаю, що європейцi звикли берегти енергiю, бо вона в них дуже дорога. Наприклад, 1 кВт х год. у Данiї, Нiмеччинi коштує 0,30 євро, у Великобританiї -- 0,22 євро. Цiна куба газу для домогосподарств у Швецiї -- 1,11 євро, Iталiї -- 0,86 євро, Нiмеччинi -- 0,64, Великобританiї -- 0,63 євро. У європейцiв дають навiть спецiальнi рекомендацiї для температурного режиму примiщень. Для вiтальнi досить 20 градусiв тепла, для ванної кiмнати -- до 22 градусiв, у спальнях -- 16 -- 18 градусiв, а в примiщеннях, де мешканцi бувають нечасто, температура повiтря не повинна перевищувати 14 -- 16 градусiв.
Ми ж звикли, щоб усюди в помешканнi було плюс 23 -- 24 градуси. Європейцi впевненi, що економiя енергiї корисна i для здоров'я. Бо нижча температура в помешканнях сприяє кращому самопочуттю. Британськi фiзiологи визначили: якщо температура в помешканнi бiльш нiж 24 градуси, то це пiдвищує ризик серцевих нападiв.
-- Чому ж здебiльшого в наших помешканнях температура повiтря вища за +24? Чи причина тiльки у звичцi?
А. Шумейко: -- Через централiзовану систему опалення ми не можемо регулювати температуру всерединi квартир. Тому часто тепловики напалюють до 24 градусiв, а нам приходять космiчнi рахунки, на якi теплопостачальнi компанiї списують й усi втрати в мережах. До речi, 40% тепла втрачається в мережах, доки воно дiйде до будинку!
М. Яковлєва:
-- Думаю, винна й система субсидiй. Сьогоднi їх нараховують за небувало завищеними нормами, а не за реальним споживанням. Споживачевi значно вигiднiше оформлювати субсидiю, адже так вiн платить значно менше грошей зi своєї кишенi i взагалi немотивований економити. Якби був реальний облiк споживання i пряма адресна грошова допомога держави на оплату житлово-комунальних послуг, то тодi населення мало б стимул реально економити. Але, на жаль, у нас бiльшiсть людей платить лише 10 -- 20% вартостi енергоресурсiв. Влада хоче, щоб бюджет субсидiй був надвеликим i їх отримували лише монополiсти. Вочевидь, їм вигiдно пiдтримувати монополiї.
-- I справдi: останнi данi Мiнсоцполiтики свiдчать, середнi щомiсячнi витрати на оплату газу (в тому числi на опалення) в приватних будинках становлять 1638 гривень у субсидiантiв i 938 гривень у тих, хто платить за себе сам...
-- Так, за даними "Нафтогазу", субсидiанти споживають на 40 -- 50% газу бiльше, нiж тi, хто не має субсидiї, -- додає Антон Левицький, директор департаменту соцiальної полiтики ТОВ "Iнститут мiсцевого розвитку".
-- Субсидiанти не хочуть економити, адже соцiальна пiдтримка надається не на фактичне споживання, а на так звану соцiальну норму, яка дуже завищена. Часто ще й сусiди кажуть: "Якщо не спалите весь газ, то заберуть субсидiю".
Це неправда. Але нерiдко слова, сказанi сусiдом, видаються людям правдивiшими, нiж сказанi чиновниками.
Крiм того, уряд сьогоднi робить чимало популiстських крокiв, що багатьох вiдвертають вiд енергозбереження.
Наприклад, Кабмiн дав можливiсть погашати людям борги попереднiх рокiв за компослуги за рахунок субсидiї. Виходить, що той, хто платив, -- у програшi.
-- Як можна вирiшити цю проблему?
А. Левицький:
-- Готують пропозицiї, щоб зекономлену субсидiю не забирали в бюджет, а дозволили людям використовувати її на енергозбереження (придбання котлiв, встановлення нових вiкон, дверей, утеплення будинкiв). Якщо таке зроблять, то населення буде зацiкавлене менше споживати i зекономити. Поки що на субсидiї на наступний рiк видiлено 52 млрд. гривень, а на програму енергозбереження -- лише 400 млн. гривень.
-- Як прокоментуєте результати дослiдження: чому чим бiльший ВВП на душу населення, тим економнiша країна?
А. Шумейко:
-- Думаю, що й навпаки: чим економнiшi люди, тим вищий ВВП.
Сьогоднi Україна споживає втричi бiльше енергiї, нiж у країнах Європи. Якби держава й населення були енергоефективнiшi, то зекономленi кошти могли б пiти на систему освiти, охорони здоров'я. Якщо будемо економнiшi, то й добробут зростатиме. Але за умови, що субсидiї не роздаватимуть всiм пiдряд, як є сьогоднi, а справдi тiльки тим, хто їх найбiльше потребує.
Леся ЯСИНЧУК
Секрети правильної температури Секрети правильної температури Reviewed by Марія Тороус on 13:53:00 Rating: 5