Важливо! Як правильно ставити свічку за тих, хто вже не з нами


Коли хтось з наших рiдних, близьких i знайомих покидає цей свiт, ми маємо за нього молитися щодня I хоча немає серед нас людини, яку оминув бiль втрати, все ж не кожен достеменно знає, як поминати померлих -- коли за ними вiдправляти заупокiйну службу Божу, коли i де ставити за них свiчку, якi промовляти молитви.
У цьому нам допоможе розiбратися протоiєрей Ярослав Ощудляк, ректор Львiвської православної богословської академiї УПЦ КП, кандидат богословських наук.
-- Чому ми молимося за душi померлих?
-- Ми повиннi пам'ятати, що у Бога немає мертвих -- у нього всi живi. Тому мертвi християни не перестають бути членами святої Церкви. Вони зберiгають молитовне спiлкування з усiма живими. Кожен, хто хоче проявити свою любов до померлих, може зробити це молитвою про них. Нiчого кращого i бiльшого зробити для них ми не можемо. Це їм завжди потрiбно.
-- Якi днi тижня Церква вважає поминальними?
-- У церковнiй практицi поминальним днем є субота. Цього дня ми особливо молимось за померлих. Адже субота -- день спокою, тому i найбiльш доречний день для поминання, для упокоєння померлих зi святими. Це можна зробити посередництвом молитви, а найкраще -- замовити поминальну службу в церквi.
Лiтургiя, пiд час якої звершується Таїнство Євхаристiї, якраз свiдчить про єднiсть Церкви, бо тут живi моляться за померлих, а померлi стоять перед престолом Божим i моляться за живих. Ось чому замовляти службу Божу за померлих -- конче потрiбно. Пiд час служби священик згадує iмена померлих i живих, промовляє: "Омий, Господи грiхи тих, що поминались тут, Кров'ю Твоєю святою i молитвами святих Твоїх". Померлi самi за себе вже не можуть молитись. За них це можемо зробити тiльки ми, живi.
-- Як часто можна замовляти поминальнi служби?
-- Є кiлька днiв, коли звершується особливо посилена молитва за померлих: батькiвськi поминальнi суботи ("дмитрiвська" субота, яка випадає перед святом Дмитра, 8 листопада, i вселенськi суботи, якi випадають перед М'ясопусним тижнем i перед Зiсланням Святого Духа, тобто Зеленими святами, або Трiйцею), кожна субота пiд час Великого посту, соборнi парастаси (вiдправляються на храмовi празники), а ще 9-й i 40-й днi пiсля смертi людини. У цi днi подаємо до храму на молитву за померлих. Також у їхнi днi народження, iменини i, звичайно, рiчницi смертi. А хто бажає частiше замовляти Лiтургiю за померлих, то це добра i благочестива практика. Це нашi подарунки померлим.
-- Чому саме 9-й i 40-й день пiсля смертi такi важливi й Церква їх вiдзначає?
-- Тому що на третiй день по смертi (у цей день звершуємо похорон) людина вперше приходить на поклiн до Бога, пiсля чого у супроводi ангела-хоронителя вiдвiдує рай, де споглядає (але ще не вiдчуває) блаженство праведникiв. У раю душа перебуває до дев'ятого дня. На дев'ятий день вона iде вдруге на поклiн до Бога i знову з ангелом оглядає пекло, до сорокового дня. На сороковий день душа iде на третiй поклiн до Бога i Господь творить над душею так званий приватний суд та визначає їй, де перебувати до Страшного Суду -- у раю чи в пеклi. Є iнше тлумачення такої кiлькостi днiв. Дев'ятий день -- на знак того, що душа з'єднується з ангелами, а їх є дев'ять чинiв. Сороковий день -- на знак того, що Мойсей водив вибраний народ сорок рокiв пустелею i душа закiнчила своє блукання життєвими шляхами. Також Христос Спаситель вознiсся на небо на сороковий день пiсля Воскресiння, i душа людська вознеслася до Бога Отця.
-- Чому заведено на заупокiйну службу приносити до храму хлiб i цукор?
-- Це не обов'язково. Але пiд час заупокiйних богослужiнь вони символiзують солодке, блаженне життя душi, за яку моляться, у вiчностi.
-- У церквi прийнято ставити свiчку за померлих, але де саме -- злiва чи справа вiд iконостаса?
-- Вогонь свiчки -- це знак полум'я нашої невгасимої любовi до живих i до мертвих. А сама свiчка -- це жертва. Недаремно церковну свiчку називають офiркою, вiд слова офiрувати -- жертвувати. У пам'ять про наших померлих родичiв чи друзiв ми жертвуємо Боговi молитву чи щось iнше -- милостиню бiдним, свiчку в храмi. А злiва чи справа -- це не має жодного значення.
Оксана МИКИТИН
Важливо! Як правильно ставити свічку за тих, хто вже не з нами Важливо! Як правильно ставити свічку за тих, хто вже не з нами Reviewed by Марія Тороус on 13:12:00 Rating: 5